Włącz wersję graficzną

Czcionka:

A+
A-

Kontrast:

krok po kroku do uzyskania gotowego preparatu

krok po kroku do uzyskania gotowego preparatu

krok po kroku do uzyskania gotowego preparatu:

 • Pobierz skierowanie z naszej strony internetowej lub zgłoś się po nie do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gdańsku.
 • Z drukiem skierowania zgłoś się do swojego lekarza prowadzącego, leczącego zespół suchego oka lub chorobę podstawową, która powoduje zespół suchego oka.
 • Skontaktuj się drogą telefoniczną z koordynatorem procesu wytwarzania sztucznych łez z autologicznej surowicy pacjenta w celu ustaleniu indywidualnego dla Ciebie terminu.
 • Jeśli przyjmujesz leki hamujące krzepniecie krwi, poinformuj o tym. Przed zabiegiem będziesz musiał zgłosić się do lekarza prowadzącego, który dostosuje leczenie przeciwkrzepliwe indywidualnie dla Ciebie, aby była możliwość przeprowadzenia całej procedury produkcji sztucznych łez. Pamiętaj, że aktualne stosowanie leków przeciwkrzepliwych dyskwalifikuje Cię z tej procedury.
 • Wykonaj badanie morfologii krwi (ważny jest dla nas poziom hemoglobiny [Hb] oraz płytek krwi [PLT] – te dwie wartości w morfologii są dla nas bardzo ważne, od nich zależy czy będziemy mogli wytworzyć dla Ciebie sztuczne łzy (ilość płytek) oraz czy nie spowodujemy anemii na skutek pobrania krwi (poziom hemoglobiny). Jeśli nie masz możliwości wykonania badania, możesz wykonać je u nas na miejscu. Pamiętaj jednak, jeśli po przeprowadzonym badaniu na miejscu okaże się, że masz za niski poziom hemoglobiny lub płytek krwi zostaniesz odesłany do domu. Wykonując badanie wcześniej możesz tego uniknąć.
 • Gdy już znasz termin, przygotuj się odpowiednio do zabiegu (patrz zakładka „Jak się przygotować”). Chcemy wyprodukować dla Ciebie jak największą ilość preparatu w pojedynczych dawkach.
 • Jeśli w oczekiwaniu na dzień zabiegu zachorujesz, pojawi się potoczne przeziębienie, wystąpi infekcja bakteryjna lub wirusowa zadzwoń - zmienimy termin Twojej wizyty.
  W wyznaczonym terminie, zgłoś się na umówioną godzinę do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gdańsku.
  W Kasie dokonaj odpowiedniej opłaty za preparat, który otrzymasz. Jeśli zabieg jest umówiony na sobotę – pamiętaj o zabraniu ze sobą potwierdzenia dokonania przelewu na nasze konto.
 • W Rejestracji otrzymasz do wypełnienia krótki druk kwalifikujący. Udzielone przez Ciebie odpowiedzi na zadane w nim pytania pomogą nam w aktualnej ocenie Twojego stanu zdrowia, aby proces pobierania krwi przebiegł bez zakłóceń.
 • Krótka rozmowa z lekarzem, który przeprowadzi: wywiad medyczny, skrócone badanie internistyczne (pomiar ciśnienia tętniczego, kontrola układu krążenia, układu oddechowego, stanu skóry w okolicy zgięcia łokciowego - miejsce wkłucia do żyły) oraz ocenę badania laboratoryjnego – morfologia krwi.
 • Jeśli cała kwalifikacja przebiegnie pomyślnie zostaniesz przekierowany do sali pobrań krwi. Zabieg pobrania odbywa się w komfortowej pozycji leżącej. Z żyły łokciowej zostanie pobrana zlecona objętość krwi pełnej. Nie obawiaj się zabiegu, bo nasz przeszkolony personel będzie się Tobą zajmował przez cały czas pobrania. Trwa to kilka minut.
  Jeśli nigdy w życiu nie oddawałeś krwi, spróbuj sobie wyobrazić, że pełna donacja, którą oddają honorowi dawcy krwi to 450 ml. My pobierzemy od Ciebie np. 150 ml czyli 1/3 standardowo pobieranej jednostki.
 • Po oddaniu krwi masz czas wolny dla siebie, zachęcamy do zwiedzania przepięknego Trójmiasta, a my w tym czasie przeprowadzimy wszelkie dalsze procedury abyś mógł odebrać gotowy preparat jeszcze tego samego dnia w godzinach 17 – 18 w Ekspedycji Krwi i Jej Składników, Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gdańsku. Jeśli podasz numer telefonu, skontaktujemy się z Tobą niezwłocznie, gdy tylko preparat będzie już gotowy do odbioru.
 • Łzy zostaną zapakowane w opakowanie zbiorcze. Jeśli nie zdążysz wrócić do domu z gotowym preparatem w ciągu 18h od momentu pobrania krwi pełnej, przybądź do nas z pojemnikiem transportowym z odpowiednimi wkładami chłodzącymi umożliwiającymi transport łez w stanie zamrożenia.
 • Do każdego opakowania zbiorczego dołączymy ulotkę, która przypomni jak prawidłowo stosowac i przechowywać preparat.
 • Jeśli masz jakieś wątpliwości lub pytania – dzwoń do nas!! tel. 792 683 988